Dolský mlýn, Ústecký kraj

Fido z Akinu

Ahoj, zase se hlásím z výletu. Mám rád dlouhé výlety, ale už nejsem nejmladší, a tak nepohrdnu ani kratším méně náročným výletem. A dnes jakoby mě páníček slyšel - vyrážíme.

Pojďte s námi na krátký výlet do Dolského mlýna, který není tak náročný ani časově ani terénem, a kde můžete nabrat spoustu energie.

Dolský mlýn se nachází kousek od Vysoké Lípy, v samotném srdci Českosaského Švýcarska. Národní park České Švýcarsko je unikátní krajina, typická svými pískovci a hlubokými kaňony.  

Pokud je vám tento název povědomý, vězte, že asi každý z páníčků jej viděl v pohádce Pyšná princezna - právě zde nalezla princezna s princem úkryt při svém útěku. První zmínky o mlýnu nalezneme již z roku 1573, za ta léta si prošel mnohými peripetiemi, dnes je bohužel opuštěný, nefunkční a polorozbořený. Přesto má toto místo nádhernou atmosféru.  

Páníček zaparkoval ve Vysoké Lípě, kde je placené parkoviště přímo naproti hospodě Hotelu Lípa, kde mohou páníčci svůj výlet zakončit občerstvením a na nás pejsky se tu také nezapomíná - páníček mi ale bere vodu s miskou vždy s sebou a navíc mi přibalil mé oblíbené vepřové ucho.   

Vydáváme se po modré turistické značce směrem na Dolský mlýn. Procházíme mezi staveními a po vstupu do lesa nás čeká prudký sešup směrem dolů. Cesta vede ve stínu lesa, mezi kameny a kořeny - to mi obzvlášť vyhovuje. Cesta je to dobrodružná, a ne úplně přehledná, proto bývám raději pod kontrolou na vodítku. Po cca kilometru přicházíme k říčce Kamenici (tady se vždy rád osvěžím), přejdeme přes most a objevuje se areál Dolského mlýna.

Tady si páníčci mohou na informační tabuli přečíst něco o jeho historii, prolézt zbytky stavení a popřemýšlet, jak mohl mlýn kdysi vypadat. Já si chvilku lehnu a čekám, až si vše páníček přečte a vyfotí.

V sezóně je to hojně navštěvované místo, ale pokud se vám podaří vyrazit mimo hlavní sezónu, můžete tu být i sami a vše v klidu prozkoumat. Já jako pejsek, který miluje vodu nadevše, si to tady opravdu užívám, obzvlášť vzhledem k hojnému počtu potůčků a malých jezírek. Zpátky se vracíme přes most neznačenou, ale velmi dobře prošláplou cestičkou. Jdeme po směru toku řeky Kamenice cca kilometr dále, než narazíme na odbočku na Kostelní stezku. Teď nás čeká výstup nahoru, obdivovat cestou můžeme například Skalní kapličku. Asi po kilometru cesty lesem vylezeme opět ve Vysoké Lípě, kde náš výlet končí.  

Jedná se o krátký, cca 3-4 km dlouhý okruh, ale lze jej jakkoliv nakombinovat a prodloužit, od Dolského mlýna vede celá řada turistických cest. Pohodovým tempem tento výlet zabere 2-3 hodiny. Skoro celý výlet je v lese, nemusíte se bát žádných aut nebo kol. Cesta je plná kořenů, není tedy vhodná pro kočárky, naopak pro malé děti to bude dobrodružství. Jakmile dorazíte k Dolskému mlýnu, pohybujete se okolo říčky Kamenice, není tedy třeba brát vodu pro pejska s sebou, zde si ji užije dost. Občerstvení pro páníčky najdete pouze v rámci obce Vysoká Lípa.  

Hezkých míst je v rámci Českosaského Švýcarska celá řada. Cestu domů si můžete zpestřit zastávkou na Panské skále, která je další ikonické místo pohádky Pyšná princezna. Přímo u této zajímavosti je parkoviště a zázemí. Tady s páníčkem také zastavujeme, protože stojí za to se okolo ní projít.   

Souhrn výletu 💡

  • Nenáročná trasa 3-4 km (zabere reálně 2-3 hodiny klidné chůze).
  • Vhodná pro děti, pro kočárky ale bohužel vhodná není.
  • Páníčci by si vodu a sváču měli vzít s sebou, ale my pejsci se rádi osvěžíme u místních potůčků.
  • Mějte nás pejsky raději na vodítku, obzvláště v sezónním období.
  • Páníčkům doporučuji sportovní oblečení a pohodlnou obuv.
  • Šli jsme mimo turistickou sezónu a byli jsme tu téměř sami, jinak je toto místo často navštěvované.

Soutěž 

Pokud rádi výletujete se svým čtyřnohým parťákem tak jako my, nasdílejte nám svůj zážitek (budeme rádi, když nám dáte tip na výlet) a vyhrajte něco, co na výlety určitě nutně potřebujete 😊. Tak neváhejte, a pojďte se zapojit do soutěže na Výlety s Akinu!

Jak se do soutěže zapojit?

Je to opravdu jednoduché: vyfoťte - sdílejte - označte.

  • Vyfoťte svého mazlíčka na místě výletu (kdekoli uznáte za vhodné, ale tak, aby bylo poznat, kde jste). Můžete použít i starší fotku.
  • Sdílejte příspěvek s námi (veřejně) na Facebooku či Instagramu a označte #vyletysakinu.
  • Kdo navíc napíše na papír #vyletysakinu a vyfotí se na místě výletu, získá větší šanci na výhru.
  • Na konci roku vybere naše porota 10 výherců.

Jaká je odměna 🎁?

Našlápnutý balíček, který prostě musíte mít, a který si budete chtít vzít s sebou na další výlet. Obsahuje spoustu pamlsků, lékárničku, pamlskovník, cestovní misku, konzervu a hračku.

Kdo vyhraje?

10 nejoriginálnějších výletníků či ti, kteří něčím zaujmou naší odbornou porotu.

Fido z Akinu

Načtěte si QR kód pro zobrazení trasy.