Holanské rybníky, Liberecký kraj

Luna z Akinu

Ahoj, jsem Luna a provedu vás krásnou přírodou Kokořínska, kousek od našeho domku. Doma mám sice super zahradu na vyběhání, ale čas od času zkouším svou lidskou smečku přemluvit, abychom vyrazili na výlet někam za opačnou stranu plotu. Tak protáhnout tlapky a jdeme výletit.

Vyrážíme 

Páníček rád procházky začíná i končí u restaurace v Holanech. Po výletě se mnou má prý vždycky hlad a žízeň… U restaurace se napojíme na červenou turistickou značku, kterou sledujeme větší část našeho výletu. První část našeho dobrodružství vede po hrázi Holanského rybníka s malinkou zříceninou Rybnov po pravé straně. Cestou potkáme celkem 4 rybníky. 

 

Dále pokračujeme okolo autokempu Holany okolo Milčanského rybníka a občerstvení Milčany. Od občerstvení je překvapivý kopec, na kterém je další zřícenina

 

A začíná dobrodrůžo…

 

Seběhneme dolů na cestu k Hrázskému rybníku vedoucí lesem, který v létě příjemně chladí. Pocítit lze i jemnou vrstevnici - ale to spíše dvounožci, já jsem moc spokojená. Na konci lesa dojdeme k ikonickému kamennému mostku, který si rád každý fotí. 

Za hrází Hrázského rybníka je krásná scenérie vodopádu, který teče z Dolanského rybníka. Nad vodopádem je další mostek se sochami. To tady dříve vůbec nebylo. Po natočení filmu Hastrman zde byly sochy teprve vytesány. Sochy jsou na mostku dvě - Panna (Katinka) a Socha Hastrmana. 

Cesta ke starému mlýnu

Dále jsme pokračovali stále po červené na hráz Dolanského rybníka, kde jsme našli zbytky starého mlýna. Za mlýnem na hrázi je pomníček skauta Jiřího Bělského, který zachraňoval kamaráda a sám přitom zemřel. Po cestě za hrází jsou staré skalní sklepy a po pravé straně je studánka s pitnou vodou. 

Nejdeme po červené

Na křižovatce v osadě Malý Bor zahneme doprava na cyklostezku a vracíme se zpátky. Po cestě potkáme krásnou louku se starým statkem a koňmi v ohradě. Dále míjíme plot, na kterém jsou hrnečky z různých dob a písečnou cestu.

 

Tady je možné si vybrat trasu. Vrátit se dá k mostku, nebo se dá pokračovat po písečné cestě ke zřícenině hradu Milčany. Tak jsme šli my. 

Zasloužená odměna

Na konci cesty si dáme zaslouženou odměnu a spálená kila doženeme - páníček pivečkem a buřtíčkem v Holanech a já dostanu jako odměnu sušené rybičky. Pokud ale nevydržíte až do cíle, můžete se zastavit po cestě v jiných občerstvovacích stanicích. Dnešní výlet jsem si moc užila, ale už se těším domů za svými kočičími přáteli.

Zajímavost 

Pro milovníky Geocashingu lze po cestě odbočovat i na ulovení nějaké „kešky“. Pár jich po cestě je. 

Téměř celou cestu je nádherný fotogenický výhled na Vlhošt a Ronov. 

 

Souhrn výletu 💡

 • Nenáročná trasa s minimem převýšení, celkem nachodíte cca 9 km.
 • Nás pejsky mít místy raději na vodítku nebo na dohled.
 • V turistické sezóně potkáte hodně turistů a cyklistů, především na cyklostezce.
 • Svačinu s sebou, nebo je možné se občerstvit na místě.
 • Vodu pro pejsky není potřeba, občerství se z rybníků a studánky.
 • Cesta je vhodná pro děti i pro kočárky (ale místy je nutné přenášet).
 • Určitě si vezměte na sebe pohodlné sportovnější oblečení a pevné boty.

Soutěž 

Pokud rádi výletujete se svým čtyřnohým parťákem tak jako my, nasdílejte nám svůj zážitek (budeme rádi, když nám dáte tip na výlet) a vyhrajte něco, co na výlety určitě nutně potřebujete 😊. Tak neváhejte, a pojďte se zapojit do soutěže na Výlety s Akinu!

Jak se do soutěže zapojit?

Je to opravdu jednoduché: vyfoťte - sdílejte - označte.

 • Vyfoťte svého mazlíčka na místě výletu (kdekoli uznáte za vhodné, ale tak, aby bylo poznat, kde jste). Můžete použít i starší fotku.
 • Sdílejte příspěvek s námi (veřejně) na Facebooku či Instagramu a označte #vyletysakinu a @akinu.
 • Kdo navíc napíše na papír #vyletysakinu a vyfotí se na místě výletu, získá větší šanci na výhru.
 • Na konci roku vybere naše porota 10 výherců.

Jaká je odměna 🎁?

Našlápnutý balíček, který prostě musíte mít, a který si budete chtít vzít s sebou na další výlet. Obsahuje spoustu pamlsků, lékárničku, pamlskovník, cestovní misku, konzervu a hračku.

Kdo vyhraje?

10 nejoriginálnějších výletníků či ti, kteří něčím zaujmou naší odbornou porotu.

Luna

Načtěte si QR kód pro zobrazení trasy.