Ledeč nad Sázavou, kraj Vysočina

Daisy, Monty, Thor

Krásného počasí se muselo využít, a tak jsme se s páníčky vydali do Ledče nad Sázavou.

Cesta autem nám utekla

Cesta byla dlouhá, ale to nám vůbec nevadilo. Po cestě jsme si schrupli a uteklo nám to tak rychle, že jsme najednou byli na Husově náměstí v Ledči, kde je městské placené parkoviště. Parkovat je možné i přímo u hradu bezplatně, ale to by pro nás nebyla žádná procházka a tolika čmuchání po cestě, a tak panička zvolila parkování na náměstí, abychom si to také pořádně užili. Vymlaskli jsme plnou misku vody a vyrazili na průzkum města.

Poznáváme město

Město je moc hezké, procházeli jsme okolo pár restaurací, ale svačinky jsme měli s sebou, takže jsme se nikde nezastavili. Došli jsme až k jezu, odkud je krásně vidět hrad v celé své kráse. Odtud jsme se vrátili zpět do centra města a pokračovali směr na hrad
Páníčci byli rádi, (protože pro nás to byla socializace, i když moc pejsků ani lidí jsme nepotkali) a my jsme byli nadšený, jelikož byla možnost aspoň pročmuchat spoustu pesemesek. 

Hrad Ledeč nad Sázavou

Po chvíli jsme konečně došli na místo a prošli jsme si celé okolí hradu. U něj se nacházelo krásné nádvoří, levé křídlo se opravovalo, takže tam jsme nemohli, což byla velká škoda. Ale na nádvoří byla jedna menší venkovní expozice, kde se páníčci mohli podívat na starý kanon, povozy a zažít tak kousek historie. Nechyběla ani mapa majitelů hradu, nebo za poplatek 50 Kč bylo možné se podívat na Hradní věž. Do vnitřních prostor pejsci nemohou, a tak jsme zamířili na Hradní most, odkud byl neskutečně krásný výhled na celé město. 

Zajímavost 

Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví.
Nedaleko hradu, v obci Číhošt cca 7 km, také leží Geografický střed České republiky. O tomto středu se můžete dočíst i na hradě.

Když jsme si na hradě vše prošli a pročmuchali, vrátili jsme se k autu. Cesta nebyla nijak náročná pro nás, ani pro malého dvounožce, který se vezl v kočárku. Když jsme se všichni naskládali do auta, nebylo nad čím přemýšlet a vyrazili jsme se ještě podívat na již zmíněný střed ČR.

Geografický střed České republiky - výlet ještě nekončí

V obci Číhošť jsme zaparkovali u místní pošty a pak už to byl jen kousíček k památníku. Památník leží na kraji obce a dál pokračují pouze krásné louky. K vidění je památník a rozcestník, kde jsou uvedená některá města a jejich vzdálenost. My jsme jásali, protože byla možnost se i po procházce po památkách pořádně proběhnout

Výlet jsme si společně užili na 110 % a můžeme ho doporučit všemi tlapkami.


Souhrn výletu💡

  • Ušli jsme málo přes 2 km + cesta k památníku měla cca 300 m. 
  • Ve městě a na hradě je vodítko nutností.
  • Výlet nám zabral cca 3 hodiny pomalou chůzí a pročmucháním památky.
  • Obě zastávky jsou vhodné pro kočárky i malé děti.
  • Svačina s sebou je výhodou, ovšem ve městě je spoustu restaurací, kde se lze občerstvit nebo si dojít na kávu.

Soutěž 

Pokud rádi výletujete se svým čtyřnohým parťákem tak jako my, nasdílejte nám svůj zážitek (budeme rádi, když nám dáte tip na výlet) a vyhrajte něco, co na výlety určitě nutně potřebujete 😊. Tak neváhejte, a pojďte se zapojit do soutěže na Výlety s Akinu!

Jak se do soutěže zapojit?

Je to opravdu jednoduché: vyfoťte - sdílejte - označte.

  • Vyfoťte svého mazlíčka na místě výletu (kdekoli uznáte za vhodné, ale tak, aby bylo poznat, kde jste). Můžete použít i starší fotku.
  • Sdílejte příspěvek s námi (veřejně) na Facebooku či Instagramu a označte #vyletysakinu.
  • Kdo navíc napíše na papír #vyletysakinu a vyfotí se na místě výletu, získá větší šanci na výhru.
  • Na konci roku vybere naše porota 10 výherců.

Jaká je odměna 🎁?

Našlápnutý balíček, který prostě musíte mít, a který si budete chtít vzít s sebou na další výlet. Obsahuje spoustu pamlsků, lékárničku, pamlskovník, cestovní misku, konzervu a hračku.

Kdo vyhraje?

10 nejoriginálnějších výletníků či ti, kteří něčím zaujmou naší odbornou porotu.

 Daisy, Monty a Thor.

Načtěte si QR kód pro zobrazení trasy.