Vrchol Houpák, Středočeský kraj

Daisy, Monty, Thor

Ahoj, jsme 3 psí parťáci a často jezdíme na dobrodružné výlety. Na výlety chodíme ještě společně s naší paničkou, páníčkem a nejmenším klučíkem. Můžeme vám tedy doporučit výlety vhodné jak pro pejsky, tak pro děti.

Jako první výlet vám rádi představíme jednu z nejhezčích lokalit v Brdech, a tou je právě vrchol Houpák. Není tam žádná možnost občerstvení, tudíž páníčci zabalili pořádné svačiny, nahodili sportovní oblečení a pak jsme všichni nasedli do auta a hurá na cestu. 

Jedeme autem

Tras, odkud je možné dojít na vrchol Houpák, je hned několik, my jsme však zvolili parkování v obci Dolní Kvaň, odkud jsme vyrazili na cestu. Hned v první části nás čekalo první prudší stoupání po lesní cestě, které nás zavedlo až na rozcestí, kde začínala naučná stezka Jordán. Počasí nám přálo, a jelikož naučná stezka je okružní cesta, která má 7 km, rozhodli jsme se ji obejít, abychom prozkoumali co nejvíce míst. Jako první jsme došli k Parmově nádržce, což bylo poklidné místo s krásným odrazem lesa na hladině.

Toho jsme museli využít a pořádně se napít. Dostali jsme také mňamku v podobě tyčinky a chvíli jsme si užívali klidu na hrázi nádržky.

Držíme se stezky

Od nádržky jsme pokračovali dál po stezce, kde byly cedule vstupu na vlastní nebezpečí s doporučením držet se pouze na vyhrazené stezce. Proto jsme byli po celou dobu raději na vodítku. Nacházeli jsme se totiž v místech, která sloužila jako vojenský výcvikový prostor a mohly se zde ještě nacházet zbytky nevybuchlé munice.

Zbývají nám poslední 4 km na vrchol

Poslední úsek naší cesty nás dostal svou rozmanitostí. Kamenné cesty lesem hned navázaly na alej plnou bříz. Začali jsme potkávat první bunkry, které se daly do detailu prozkoumat

Nakonec nás čekala cílová rovinka a zároveň se zkazilo počasí. Foukal studený vítr, ale výhled z vrcholu Houpák byl i tak neskutečný. Pokochali jsme se jen chvíli, prošli si ještě dva bunkry, které jsme míjeli po cestě na vrchol, a potom jsme už vyšli na krásné lesní cestě, která nás zavedla zpět na rozcestí a směrem k obci, kde jsme parkovali. Nejznámější stavba nás čekala pod vrcholem – zkušební pěchotní srub Ce Jordán neboli „Benešák“. Vybudován byl v roce 1936, zahrál si dokonce ve filmu Obecná škola a my si ho také nezapomněli pořádně očuchat. 

Poslední hodinu jsme si dali závod s časem. Vítr nás pěkně vyfoukal a déšť vykoupal, ale i tak jsme si ale výlet užili na 110 %.

Zajímavosti

Houpák je zajímavý velkým množstvím vojenských objektů, které lze prozkoumat, a právě na vrcholu Houpák byla za 2. světové války Němci vybudována pozorovatelna pro řídícího střeleb. V dnešní době lze na pozorovatelnu vystoupit a užít si nádherná panoramata okolí. Nejlepší čas na výlet na Houpák je na konci léta. Vojáci totiž tuto oblast změnili v unikátní ekosystém. Kvetoucí vřesoviště zbarví na konci léta celý kopec do fialova a vytvoří tak unikátní podívanou.

Souhrn výletu💡

 • Nachodili jsme 21 km dle hodinek, trasa měla ale necelých 15 km.
 • Cesta nám trvala i s pauzami bezmála 7 hodin.
 • Výlet je vhodný pro větší děti, stezka není vhodná pro kočárky.
 • Parkování na místě je zdarma.
 • Sportovní obuv a oblečení doporučujeme.
 • Kvůli proměnlivému počasí se vždy hodí si zabalit pláštěnku.
 • Občerstvení s sebou.

Soutěž 

Pokud rádi výletujete se svým čtyřnohým parťákem tak jako my, nasdílejte nám svůj zážitek (budeme rádi, když nám dáte tip na výlet) a vyhrajte něco, co na výlety určitě nutně potřebujete 😊. Tak neváhejte, a pojďte se zapojit do soutěže na Výlety s Akinu!

Jak se do soutěže zapojit?

Je to opravdu jednoduché: vyfoťte - sdílejte - označte.

 • Vyfoťte svého mazlíčka na místě výletu (kdekoli uznáte za vhodné, ale tak, aby bylo poznat, kde jste). Můžete použít i starší fotku.
 • Sdílejte příspěvek s námi (veřejně) na Facebooku či Instagramu a označte #vyletysakinu.
 • Kdo navíc napíše na papír #vyletysakinu a vyfotí se na místě výletu, získá větší šanci na výhru.
 • Na konci roku vybere naše porota 10 výherců.

Jaká je odměna 🎁?

Našlápnutý balíček, který prostě musíte mít, a který si budete chtít vzít s sebou na další výlet. Obsahuje spoustu pamlsků, lékárničku, pamlskovník, cestovní misku, konzervu a hračku.

Kdo vyhraje?

10 nejoriginálnějších výletníků či ti, kteří něčím zaujmou naší odbornou porotu.

Daisy, Monty a Thor

Načtěte si QR kód pro zobrazení trasy.