Zámecký park Veltrusy, Středočeský kraj

Chip z Akinu

Hurááá hurráááá… dnes mě panička vezme na výlet. Cítím to v tlapkách. Vím to, protože mě ráno jen krátce vyvenčila, zabalila svůj výletový batůžek a dala mi do něj misku, vodu, pamlsky a oblíbený balonek na šňůrce. A vyrazili jsme. Jen ale ještě nevím kam.

Cesta netrvala dlouho a jsme na místě. Na místě, které moc dobře znám a jezdím sem rád. K mému překvapení jsme se ještě sešli s mou psí kamarádkou Kessynkou, kterou už jsme na toto místo také párkrát vzali. Ona je expert na chytání krtků. Brr... to mě berou jen balonky a očuchávání okolí.

Auto panička nechala ve vesničce Všestudy. Když do vesničky dorazíme směrem přes Zlosyň, přejedeme 2 zpomalovací prahy a po levé straně je malinkaté parkoviště. Vyrazili jsme tedy naší oblíbenou trasou, která vede od auta rovnou z kopce dolů k potůčku. Tam přejdeme most, projdeme kousek lesíčkem, až se před námi rozprostře velká louka. Tady mě vždy panička vypustí na volno a háže mi balonky. Jinak chodím po celou dobu na vodítku, protože potkáváme i ostatní pejsky, cyklisty a především děti, které bych samou láskou upusinkoval.

Můžete si potom vybrat a vlastně i v průběhu cesty měnit trasu. Teď, pokud bychom se vydali doprava, dojdeme k mostu s nádhernou sochou sfingy, kterou vždy panička pohladí po tlapce. Pokud bychom se vydali doleva, dojdeme širokou udržovanou cestou až k zámku. My se ale vydáváme rovně po úzké, ne moc dobře viditelné cestičce, která vede do lesíčka. Zanedlouho potkáme masivní posezení s židlemi a za ním přenádherný most přes potůček. Ten přejdeme a dojdeme až k zřícenině Egyptského pavilonu. Když vyjdeme kopec a vydáme se po schodech dolů, dojdeme k Mlýnskému potůčku, který je přímo pod tímto pavilonem. Je to opravdu kouzelné místo a potůček vždycky rád ochutnám. Panička mě tady chce fotit - ale co, trošku zapózuju - a může se jít dál…

Když si vše důkladně očichám, pokračujeme směrem od Sfingy doprava kolem Červeného mlýnu dále k Pavilonu Marie Terezie. Tady to mám rád, protože pokud tu nikdo zrovna není, je čas na další házení balonků. To je bájo...

Panička zavelela (prý už by to stačilo, ale já mám tedy opačný názor) a pokračujeme dál. Vracíme se zpět kolem Červeného mlýnu a napojujeme se na asfaltovou cestu, která vede rovnou ke vchodu do Veltruského zámku. Tady jsem vždy na vodítku, protože se k ostatním návštěvníkům přidávají i bruslaři. No co, i tak jsem rád, že jsem na výletě a spokojeně ťapkám vstříc zámku.

U zámku se nachází Zámecká restaurace a v sezóně i bistro, tam občas posedíme, panička mi nalije vodu do cestovní misky, a když máme štěstí, pozorujeme pávy, kteří tu chodí jen tak navolno (to se tak někdo má...).

Po pár minutách pokračujeme dál a míjíme výběh s koňmi, občas zajdeme i omrknout Dórský chrám, Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova a spoustu romantických mostků přes zdejší potok. Tentokrát se ale vracíme širokou písčitou cestou podél polí a lesů směrem k autu. Začínám mít pocit, že si asi cestou domů trošku dáchnu.

Musím ale přiznat, že to tady mám opravdu rád. Totiž tento Krajinářský park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. Park tak patří k pěti nejstarším u nás a se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Líbí se mi tu v zimě, kdy tady není tolik turistů, ale i v létě, protože park nabízí osvěžení v potůčku a spousty stinných míst. Už se těším na další návštěvu.

Souhrn výletu 💡

  • Naťapkali jsme téměř 10 km.
  • Po celou dobu mějte nás pejsky raději na vodítku (jsou tu v ohradách koně, ovce, v lesících srnky, zajíci, po cestě potkáte další psy, děti i cyklisty), náhubek mít nemusíme.
  • Cesta je nenáročná, vhodná pro malé děti i kočárky.
  • Svačinu s sebou, my chlupáčci se můžeme občerstvit čerstvou vodou z dostupných potůčků.
  • Pokud si nechcete brát svačinu, můžete se v sezóně zastavit v zámeckém bistru či restauraci.
  • Psí parťáci můžou na všechna místa v parku, pouze do zámku a jeho zahrady mají vstup zakázán.

Soutěž 

Pokud rádi výletujete se svým čtyřnohým parťákem tak jako my, nasdílejte nám svůj zážitek (budeme rádi, když nám dáte tip na výlet) a vyhrajte něco, co na výlety určitě nutně potřebujete 😊. Tak neváhejte, a pojďte se zapojit do soutěže na Výlety s Akinu!

Jak se do soutěže zapojit?

Je to opravdu jednoduché: vyfoťte - sdílejte - označte.

  • Vyfoťte svého mazlíčka na místě výletu (kdekoli uznáte za vhodné, ale tak, aby bylo poznat, kde jste). Můžete použít i starší fotku.
  • Sdílejte příspěvek s námi (veřejně) na Facebooku či Instagramu a označte #vyletysakinu.
  • Kdo navíc napíše na papír #vyletysakinu a vyfotí se na místě výletu, získá větší šanci na výhru.
  • Na konci roku vybere naše porota 10 výherců.

Jaká je odměna 🎁?

Našlápnutý balíček, který prostě musíte mít, a který si budete chtít vzít s sebou na další výlet. Obsahuje spoustu pamlsků, lékárničku, pamlskovník, cestovní misku, konzervu a hračku.

Kdo vyhraje?

10 nejoriginálnějších výletníků či ti, kteří něčím zaujmou naší odbornou porotu.

Váš Chipík <3

Načtěte si QR kód pro zobrazení trasy.