Zámek Žleby, Středočeský kraj

Chip z Akinu

Olalááá jedeme se socializovat na psí tábor! Panička nám zabalila věci, jak kdybychom jeli na měsíc, a to nás čekal jen prodloužený víkend… Po cestě na tábor jsme ale zastavili v zámku Žleby a udělali si výlet jen sami pro sebe.

Nic neplatíme

Panička zaparkovala na parkovišti přímo pod zámkem. Nic neplatila, protože jsme byli na tomto výletu v dubnu, tedy mimo sezónu. Od parkoviště jsme se vydali úzkou cestou, která vedla přímo podle zámku a měli jsme tak krásný výhled nejen na něj, ale také po levé straně na zámecký park, který byl o dost níže, než jsme ťapkali my. Já už také zbystřil vodu a neprozřetelně k ní začal paničku tahat. Ta ale fotka sem a tady mi zapózuj… no trvalo to, než jsme k vodě došli. Nakonec jsem se ale dočkal a pořádně se osvěžil.

Místní rarita

Park jsme důkladně prozkoumali a vydali se prozkoumat také místní oboru s bílými jeleny, dravci a lesní zvěří. Tam bylo zavřeno, ale nám to nevadilo, protože se tamní zvířátka psů bojí, a tak by mě tam stejně nepustili. Jen pro info ani do zámku pejsci nesmí, ale na vodítcích mohou do zámeckého parku bez omezení.

Žlebský vodopád

Cestou z obory jsme si všimli krásného šumicího vodopádu. Nebyl nijak výrazně velký, ale moc se nám líbil.

Potom co jsme prozkoumali zámecký park, vyšli jsme z něj a napojili se na místní cykloztesku. Tu jsme tu a tam vystřídali s polní cestou. Nikoho jsme však za celou procházku nepotkali, jen pár místních lidí s prutem, kteří něco hledali ve vodě. Potom nás cesta dovedla mezi stromy, kde byl příjemný chládeček a chladivý potůček řeky Doubravy nás dovedl zase zpět k zámku.

Cestou k autu panička ještě nafotila okolí, dali jsme si malé občerstvení a rázovali jsme na tábor.

Zajímavost: Pokud máte rádi kouzlo staré Anglie, můžete při prohlídce (na výběr máte ze 4 výběrových okruhů) obdivovat rozsáhlou sbírku zbraní, starožitností, skla a nábytku. Přístupná je i vybavená a funkční zámecká kuchyně či jedno z mála dochovaných barokních divadel. Po výstupu na zámeckou věž se potom můžete kochat anglickým parkem a krásným přilehlým okolím. 

A co pohádky?

Jistě vás na místě také napadne, že jste zámek mohli vidět v nějaké české pohádce. A ano, natáčelo se jich tam hned několik. Například paničky oblíbená pohádka Tři bratři, nebo také O Šípkové Růžence a Nejkrásnější hádanka.

Souhrn výletu 💡

  • Nachodili jsme cca 11 km.
  • Mimo sezónu parkování zdarma, v sezóně dle platného sezónního ceníku.
  • Jak je to s přístupností, parkováním a jaké jsou podmínky pro zvířata a cyklisty se dozvíte na oficiáních stránkách.
  • Výlet je vhodný spíše pro terénní typy kočárků.
  • Svačinu i vodu raději s sebou, občerstvit se dá ale z potůčků.

  • Pohodlné boty a sportovnější oblečení jsou vždy výhodou.

Soutěž 

Pokud rádi výletujete se svým čtyřnohým parťákem tak jako my, nasdílejte nám svůj zážitek (budeme rádi, když nám dáte tip na výlet) a vyhrajte něco, co na výlety určitě nutně potřebujete 😊. Tak neváhejte, a pojďte se zapojit do soutěže na Výlety s Akinu!

Jak se do soutěže zapojit?

Je to opravdu jednoduché: vyfoťte - sdílejte - označte.

  • Vyfoťte svého mazlíčka na místě výletu (kdekoli uznáte za vhodné, ale tak, aby bylo poznat, kde jste). Můžete použít i starší fotku.
  • Sdílejte příspěvek s námi (veřejně) na Facebooku či Instagramu a označte #vyletysakinu.
  • Kdo navíc napíše na papír #vyletysakinu a vyfotí se na místě výletu, získá větší šanci na výhru.
  • Na konci roku vybere naše porota 10 výherců.

Jaká je odměna 🎁?

Našlápnutý balíček, který prostě musíte mít, a který si budete chtít vzít s sebou na další výlet. Obsahuje spoustu pamlsků, lékárničku, pamlskovník, cestovní misku, konzervu a hračku.

Kdo vyhraje?

10 nejoriginálnějších výletníků či ti, kteří něčím zaujmou naší odbornou porotu.

Chipík z Akinu <3

Načtěte si QR kód pro zobrazení trasy.